تبلیغات
کمیته دانش آموختگان ودانشجویان لرستانی دانشگاه های تهران (انجمن لرستانیها) - بیانیه های تکراری انجمن لرستانیها و اقای دالوند

بیانیه های تکراری انجمن لرستانیها و اقای دالوند

نویسنده : معتمدی سعید
تاریخ:پنجشنبه 7 آذر 1387-11:26 ق.ظ

در پاسخ به همشهری عزیز جناب آقای دالوند در مورد عملکرد انجمن لرستانیها به عنوان یک عضو عادی و افتخاری حال حاضر وعضو هیئت مدیره سالهای 78-80 مطالبی را منتشر کرده که فقط جنبه اطلاع رسانی به همشهری دلسوز وگرانقدرم جناب آقای دالوند به شوند اینکه ازهیئت مدیره انجمن لرستانیها کسی جوابگوی سوالات  قبلی ایشان نشده اند.این مطالب نیز استدلال ونظر شخصی بنده میباشد.

1-اینکه انجمن لرستانیها هرچند گاهی بیانیه هایی تکراری و فاقد پشتوانه و ضمانت اجرایی برای مسئولین استانی وکشوری ارسال میکند !! جای بحثی نیست و گفته ایشان هم صحیح .

2-اینکه انجمن بیشتر مباحث مربوط به حوزه شهرستان خرم اباد را هم پیگیری می نماید اینهم صحیح است ومی بایست مطالبات انجمن فراگیر و استانی باشد برای همه شهرها و روستاههای استان .چون در اساسنامه اش نام شهر خاصی ذکر نشده است و فعالیتهای انجمن مرتبط با همه شهرهای استان است.

3- تعدادی از خرم ابادیهای قدیم شهری عضو عادی انجمن بوده کم کم خود را به عضو فعال تبدیل کرده و عرصه را بر دیگر هم استانیها جهت فعالیت و پیگیری حقوق هم استانیها تنگ وباعث منزوی شدن تعداد زیادی از این فعالان ودلسوزان استان گردیده اند و خود عنان انجمن را بدست گرفته بدنبال هدف و امیال خود هستند و زحمات چند سال قبل افراد دلسوز وکارآمد انجمن را هم به نوعی به باد فنا داده که  از انجمن لرستانیها جز نام ان بر جای نمانده است.

4-شاید به جرات میتوان گفت  افرادی که در حال حاضر دم از انجمن لرستانیها به معنی تمام ان میزنند هنوز که هنوز است به جز چند شهر اطراف خرم اباد دیگر نقاط استان لرستان را هنوز نمیشناسند.وتلاش وکوشش این افراد در انتخابات هیات مدیره انجمن در جهت دفع نیروهای کارامد وفرهیخته استان ومنزوی کردن آنان وعدم همگرایی و همفکری با این افراد خود بیان کننده این منظور ومقصود است.موضوع دیگر عدم حضور افراد شهرستانهای دیگر بدون هیچ دلیل خاصی و بدون در نظر گرفتن جو حاکم در اتجمن است تا جایی گه بنده اطلاع دارم بجز شهرستان الشتر تاحدودی کوهدشت و منطقه راه آهن  که در مباحث مربوط شهر واستان وحتی کشوری حساس وفعال هستند از شهرستانهای دیگر حضور فعال وفیزیکی هم بچشم نمیخورد وشاید اصلا مطالبات استان وشهرشان برایشان مهم نباشد !

5-در دوره های دوم وسوم انجمن که شفاف تر ودارای محیطی باز و افراد با سلیقه ها وافکار متنوع و به نوعی انجمن از یک NGO ی خشک وخالی به یک انجمن فعال و پویا متشکل از جوانان دانشگاهی  و افراد باسابقه وفرهیخته و اساتید دانشگاه  ومدیران کارآمد لرستانی در مرکز تبدیل شده بود وبه نوعی تمرین دموکراسی واقعی برای لرستانیها مقیم مرکز فارغ از هر جناح و ابشخور فکری و ..... ومستقل از جناح بندی های سیاسی  داغ آنروز ها شده بود.ونتایج مثبت و مطلوبی برای استان در همه ابعاد ایجاد وانجمن به نوعی تابلو و جایگاه واقعی اش را در بین مسئولین اجرایی استان و حتی در بین وزرای دولت ان وقت پیدا کرده بود.

6- متاسفانه مشاهده شده بعضی از هم استانیها مخصوصا مرکز استان ، این انجمن را به منزله سکوی پرتاب انگاشته اند که با هزار ترفند و غیره عضو هیئت مدیره میشوند ودر تبلیغات انتخاباتی خود از آن بهره میبرند و بعد از مدتی هم انجمن را با غیبت های مکرر وعدم همکاری و همراهی تنها میگذارند. گواه این مطالب در پوسترهای انتخاباتی بعضی از آنها نیز موجود است! جدیدا با پیگیریهایی که شده است کمیته های شهرستانهای مختلف بر چیده شده و قرار است در اینده انجمن با ساختار و دور نمایی کلی و همه جانبه ای برای استان فعالیت نماید!

بنده که خود ان دوره نماینده کمیته دانش جویان انجمن و عضو هیت مدیره انجمن بودم با کمک دوستان دانشجو بعد از یک سال تحصیلی و نتایج ضعیف آموزش وپرورش استان در کنکور سراسری ، جناب آقای اسفندیاری مدیرکل وقت را به تهران دعوت و درهمایش دانشجویی  با کار کارشناسی صاحبنظران آمار دقیق وعلت افت کیفیت آموزش در استان اعلام و راههای حل مشکل ارائه گردید که ایشان هم در جلسه پرسش و پاسخ کمبودها و ضعف ها را قبول و قول مساعدت و رفع انها را داد.

همچنین در همایش دیگری استاندار وقت جناب اقای رسولی را به تهران دعوت و در همایش دانشجویی با دعوت از فرهیختگان و اساتید لرستانی دانشگاههای تهران و مدیران لایق و کارآمد لرستانی در همایشی دانشجویی  با نام "بررسی موانع و راهکارهای توسعه استان "از ایشان سوال به عمل آمد واین عمل کمیته دانشجویان باعث شد اقای رسولی در سفرهای خود به تهران و وزارت کشور از انجمن لرستانیها جهت کمک به رفع مشکل و توسعه لرستان در تصمیم گیریها یاری بطلبد.وفرمانداران وشهرداران استان را به همکاری و همراهی با انجمن و استفاده از نظرات کارشناسانه فرهیختگان لرستانی واداشت.همینطور فعالیتهایی با کمیته بانوان ریاست جمهوری ،سازمان ملی جوانان ،کمیته مبارزه با مواد مخدر ناجا واردوهای علمی وگردشگری وتفریحی اقداماتی از این قبیل بعلاوه فعالیتهای دانشجویی در دانشگاههای تهران که بخشی از فعالیتهای کمیته دانش جویان انجمن بوده است .واین فعالیتها به همت یکسری از دختران وپسران لرستانی سراسر لرستان که به نوعی میشود گفت نسلی طلایی که مطالبات بحق و پیگیر این مطالبات بوده و هدف و دغدغه ای جز توسعه لرستان نداشته وبدور از هر گرایش فکری سعی در خدمت به لرستان و رفع مشکلی از مشکلات استان داشتند.واتیه ای روشن برای لرستان ترسیم کرده بودند وخواهان دستیابی به توسعه پایدار برای لرستان بودند.اما به مرور وبه علت یکسری تنگ نظریها این فعالیتها کم کم جز یاد وخاطره اش چیزی برجای نماند.

7-اما در مورد عدم جبهه گیری انجمن در مورد پروژه "لررود" و آب شهرستان الیگودرز ما به نوبه خود و به عنوان عضو کوچکی از  موسسین  کمیته دانش آموختگان ودانش جویان انجمن (دیگردوستان عزیز موسس: بهروز انصاری – جواد خلفوند  -حمید امرایی –فرزاد عزیزی –فیروز ولی پور –احمد شرفی امیر فره وشی مرتضی موسوی  خانم سیما رحیم پور فریبا مرادی پور خانم زینب پاپی خانم ادینه وند سالاروند و یاراحمدی شاهی پور و..) که فعلا هیج سمت اجرای و مسئولیتی در انجمن نداشته فقط به عضو عادی وافتخاری انجمن بوده این مطلب و موضوع را به انجمن جهت تعیین موضع اعلام داشته ایم. که تصمیم با هیت مدیره فعلی انجمن است .

8-اما این همه انتقاداتی که به انجمن وارد است باید بدانیم انجمن چه نوع اهرم فشاری میتواند واردکند واین اهرم برای مسئولین اجرایی استان و نمایندگان استان چه ضمانت اجرایی دارد؟؟ ما و شما به عنوان مردم عادی ویا در حد یک NGO  میتوانیم از منتخبین یک استان وکشور بازخواست نماییم نه منتصبین !!!اگر انتقاد و یا پیشنهاد هم داشته باشیم میتوان ارائه داد .اما بازخواست و عزل و ابقا با منصوبین ومسئولین امر است !!!!

چه مرجعی میتواند افراد خاطی که منتخب مردم هستند واز وظیفه خود عدول کرده اند را بازخواست ومحاکمه نماید؟؟چقدر انجمن میتواند به مسئولین نمایندگان استان تذکر داده و مطلبی را یاد آوری نماید؟؟ نمایندگان استان که به هیچ وجه حاضر به شرکت در هیچ  همایشی  به هیچ نامی نمیشوند چون حاضر به پاسخگویی نیستند حتی توانایی پاسخ سواال را ندارند ! در همایشی با عنوان زاگرس نشینان فقط دکتر عادل آذر(نماینده ایلام ) با ارقام و آمار دقیق اطلاعاتی در مورد منابع و مصارف  بودجه ای استان ارائه داد وجور نمایندگان بی اطلاع استان لرستان را کشید.

ونکته ای پایانی : اینکه انجمن لرستانیها باعث شود گروهی بدنبال تشکل دیگری رفته باشند هم صحیح نیست چون همزمان با تشکیل انجمن لرستانیها شاید بعد از یک سال اقای حافظی تشکل بروجرد را فقط مختص بروجردیها تشکیل داده بود و به نوعی با سرمایه اش بازی میکرد! و برخلاف انجمن لرستانیها حاضر به همکاری وتعامل هم نمیشد. که کاری به این موضوع نداریم .اما تشکل ادبی وهنری واجتماعی الیگودرز که از فرهیختگان الیگودرزی تشکیل شده چرا هیچ بیانیه ای خشک و خالی در یک نشریه محلی ویا مرکزی استان صادر نمیکند چرا نمیایند با هم در این مورد همکاری کنند.؟که این هم جای سوال دارد!شاید هم انجمن لرستانیها و هم انجمن الیگودرزیها بیانیه ای به رسانه ها داده باشند و من وشما اطلاع نداشته باشیم .وامیدوارم چنین باشد.!!

مگر ما دانشجویان ودانش آموختگان انجمن در مورد کاریکاتورهای توهین آمیز به قوم لر با لباس بختیاری در ماهنامه تخصصی کیهان کاریکاتور و شرکت این کاریکاتوریست با همین موضوع  در فستیوال خارجی (موضوع مسابقه: موجودات و سفینه های فضایی )معترض نشده بودیم آیا مگر نه این اینست الیگودرز ما سمبل بختیاری های قوم لر است مگر آنها هم جزیی از هویت و فرهنگ وتمدن و استان ما نیستند ؟؟؟ما زمانیکه جز کوچکی از انجمن بویم  این مواضع ودیدگاهها را داشته ایم .این مطالب و این گونه برخوردها را هم کتبا به هیئت مدیره انجمن اعلام نموده ایم.امید است گوش شنوایی باشد!!! من سکوت انجمن را در این قبال به هیچ وجه نمی پسندم وطبعا نقطه تاریکی بر پرونده  این هیئت مدیره خواهد بود!!بایستی انجمن تعامل بسیار نزدیکی با سایر تشکل های لرستانی داشته باشد وبعنوان کانون مطالبات مردم لرستان تریبون همه شهرهای استان باشد.و بیهوده نام لرستان را یدک نکشد. به گمانم هنوز ما میباست بیشتر تمریم دموکراسی و تحمل نظر مخالف خود را داشته باشیم وسعه صدربیشتری  خرج کنیم وپیش نیازهای کار گروهی انجام دادن را با نمره قابل قبولی پاس نماییم.فرض کنید کلید حل مشکلات استان را به انجمن لرستانیها داده باشند!!!! انموقع هدف و برنامه و اولویتمان چه خواهد بود؟؟..انجمن لرستانیها با همت همه فرهیختگان استان این قابلیت و توانایی را دارد که خود لرستانیها با همت وهمگرایی خود مشکلات استانشان را حل کنند .اگر .........  

 

مطالب پیشین در همین زمینه :

بی تفاوتی انجمن لرستانیهای مقیم مرکز به منافع استان (در اعتراض به طرح قمرود)

ttp://www.loor.ir/News.asp?nid=547&ln=fa
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر